Muzeum

Zobacz aktualne ceny wstępu (kliknij)

*****

Zapraszamy na finał konkursu misyjnego „Gdy myślę misje…”, który odbędzie się 20 maja 2017 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Prześladowani chrześcijanie. Mogę im pomóc!”. Kliknij po więcej informacji.

*****

24 marca 2017 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została otwarta nowa wystawa czasowa zatytułowana „Samarytanie z Markowej. Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Otwarcie wystawy zbiegło się z kolejną rocznicą zamordowania rodziny Ulmów za pomoc jaką nieśli Żydom. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

24 lutego 2017 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym została udostępniona nowa wystawa czasowa „W oleskiem rzeźbione” ze zbiorów Oleskiego Muzeum Regionalnego w Oleśnie. Większość eksponowanych rzeźb to dzieła Stanisława Majewskiego, ale podziwiać można również kilka prac Władysława Kochalskiego oraz Alojzego Jarząba. Kliknij po więcej informacji.

*****

Od 9 lutego 2017 roku w Muzeum Mazurskim w Szczytnie oglądać można wystawę pt. „Fizjonomia milczenia. Krajobraz w sztuce tajwańskiego artysty Lao Ci Fu”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna. Czynna będzie do 31 marca 2017 roku. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w IV edycji konkursu misyjnego „Gdy myślę misje…”. Tegoroczna edycja konkursu przebiegać będzie pod hasłem „Prześladowani chrześcijanie. Mogę im pomóc!”. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w IV edycji konkursu misyjnego „Gdy myślę misje…”. Tegoroczna edycja konkursu przebiegać będzie pod hasłem „Prześladowani chrześcijanie. Mogę im pomóc!”. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Dnia 19 stycznia 2017 r. w  Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa pod tyt. „ Radość życia”. Afrykańskie batiki z Togo i Ghany przedstawiają tańce oraz grę na instrumentach muzycznych, tych tradycyjnych jak i współczesnych. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

W piątek 16 grudnia 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” z kolekcji etnografa dr. Adama Rybińskiego. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a wzbogacona została eksponatami z sekcji afrykańskiej zbiorów własnych Muzeum w Pieniężnie. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

1 grudnia w Oleskim Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” prezentującą szopki bożonarodzeniowe i kartki świąteczne z Ameryki Południowej i Afryki. Ekspozycja Pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

W piątek 2 listopada 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie odbył się wernisaż prac z warsztatów fotograficznych. Warsztaty zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pieniężnie wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Pieniężnie. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Od 1 grudnia w Oleskim Muzeum Regionalnym oglądać będzie można szopki z Ameryki Południowej i Afryki. Wystawa zatytułowana „Pójdźmy wszyscy do stajenki” pochodzi w całości ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Od 15 października 2016 roku w salach wystawienniczych Zamku Książ w Wałbrzychu można oglądać wystawę obrazów tajwańskiego malarza Liao Ci Fu. Wernisaż miał miejsce w złotej Sali Maksymiliana, która uchodzi za perłę wałbrzyskiego zamku. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

23 września 2016 roku w  Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona wystawa czasowa nowogwinejskich siatek bilum ze zbiorów własnych muzeum. Z wystawą zatytułowaną „ Bilum” będzie można zapoznać się do połowy grudnia 2016 roku. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Już w najbliższą sobotę, 17 września 2016 roku, w Nysie odbędzie się XII Zjazd Misyjny Dzieci. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem „Bóg jest Miłosierdziem” W planie spotkania jak co roku przewidziano spotkania w grupach kontynentalnych, Eucharystię, gry i zabawy, loterię z nagrodami i inne atrakcje. Kliknij po więcej informacji.

*****

30 sierpnia 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie udostępniona została wystawa zdjęć zatytułowana „Żołnierze Niezłomni”. Ekspozycja przygotowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”pochodzi ze zbiorów Delegatury IPN w Olsztynie. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Jeszcze tylko do 31 sierpnia 2016 roku w Muzeum w Bielsku Podlaskim oglądać można wystawę zatytułowaną „Indie – odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego”. Wystawa pochodzi w całości ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Zapraszamy byłych i obecnych Opiekunów oraz Uczestników „Wakacji z Misjami” na uroczyste spotkanie i dziękczynienie za trzydzieści lat wakacyjnych spotkań misyjnych dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia 2016 roku (niedziela) w Ocyplu k. Starogardu Gdańskiego w ośrodku Księży Werbistów (ul. Wczasowa 36). Kliknij po więcej informacji.

*****

W Muzeum w Ostródzie otwarto wystawę czasową zatytułowaną „Bliżej Afryki”, która prezentuje etnograficzną kolekcję z krajów tzw. Czarnej Afryki. Wystawa w całości pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie. Kliknij po więcej informacji.

*****

Wolne miejsca na turnusach wakacyjnych w Ocyplu. Kliknij.

 

 

 

*****

Dnia 9 czerwca 2016 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona wystawa makatek kuchennych pochodzących ze zbiorów Muzeum w Praszce. Kliknij po więcej szczegółów. 

******

Dom Misyjny św. Wojciecha w sobotę 21 maja wypełnił się radosnym gwarem dzieci, które przybyły na finał III edycji konkursu „Gdy myślę misje…”. Tegoroczna odsłona konkursu przebiegała pod hasłem „Zanim ochrzcił się Mieszko – misje wśród naszych przodków”. Kliknij po więcej szczegółów.

*****

Niespełna 2 tygodnie pozostało do rozwiązania konkursu plastyczno-literacko-filmowego zatytułowanego „Gdy myślę misje…”. Finał konkursu zaplanowano na sobotę, 21 maja 2016 roku. Kliknij po więcej informacji.

*****

Nowy cennik w Muzeum od maja 2016

Zaproszenie na koncert organowy

Nowy cennik w muzeum misyjnym (od maja 2016)

*****

Wystawa pt. „Aleksander Słomiński – artysta zapomniany” pochodząca ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie została udostępniona  zwiedzającym w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie 7.03.2016 r. i będzie się można z nią zapoznać do 05.05. br.  Przygotowała ją s. Hiacynta Lorenc SSpS a jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD. Kliknij po więcej szczegółów.
 *****

Ukazał się kolejny zbiór listów misjonarzy, które dotarły do Referatu Misyjnego w Pieniężnie w 2015 roku. „Z werbistowskiej poczty misyjnej 2015” to wydanie książkowe listów misjonarzy z Oceanii, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

*****

Już niespełna miesiąc trwa III edycja konkursu misyjnego „Gdy myślę misje…”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Zanim ochrzcił się Mieszko – misje wśród naszych przodków”. Powoli zaczynają napływać prace konkursowe. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Pieniężnie 21 maja 2016 roku.

**********

Od 9 lutego w Oleskim Muzeum Regionalnym czynna jest wystawa zatytułowana „Muzyka baroku boliwijskich Indian”, która pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna. Kliknij po więcej informacji.

 

*****

W ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w III edycji konkursu misyjnego „Gdy myślę misje..”. pod hasłem „Zanim ochrzcił się Mieszko – misje wśród naszych przodków”. Kliknij tutaj po więcej szczegółów.

******

Wystawa pana prof. Krzysztofa Hejke zatytułowana „Polskie ślady: od Kresów po Syberię”, udostępniona w Muzeum Misyjno-Etnograficznym  Księży Werbistów w Pieniężnie, czynna będzie tylko do 23 stycznia 2016 roku. 

******

25 października 2015 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie otwarto wystawę fotograficzną prof. Krzysztofa Hejke zatytułowaną „Polskie ślady: od Kresów po Syberię”. Wystawa jest fotograficzną dokumentacją obecności Polaków na Syberii w różnych okresach dziejów.

Czytaj więcej

*

Bogdan Przystupa dzieciństwo spędził nad Bugiem, wśród ludzi związanych z rzeką. Dzięki temu, że spotkał w swym życiu prof. Rocha Mackowicza charyzmatycznego pedagoga, pokochał ptaki. Inni wielcy ludzie (Witek Mierzejewski, Piotr Chara) nauczyli go aparatem malować obrazy. Autor zaprezentowanych na wystawie zdjęć – absolwent Wydziału Rybactwa olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej, jest z zawodu ornitologiem. Pracował w Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich.

Czytaj więcej!

 

Od 9 czerwca w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie zwiedzać można wystawę planszową zatytułowaną „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”.
Autorem wystawy jest Piotr Wdowiak, niezależny dziennikarz, były konsul i I sekretarz w Ambasadzie RP w Wilnie.
Wystawa składa się z 13 tablic, które ukazują portrety, herby i budowle związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także obszerne opisy fotografii i prezentowanych dokumentów.

Czytaj więcej!

 

30 maja w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie uroczyście zakończono II edycję Konkursu literacko-plastycznego „Gdy myślę misje…”.
W uroczystości wzięło udział około 300 dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj więcej!

 

Już w najbliższą sobotę, 30 maja, w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbędzie się uroczystość finałowa II edycja Konkursu literacko-plastycznego zatytułowanego „Gdy myślę misje…”.
Tegoroczna edycja cieszy się niezwykłą popularnością. Termin nadsyłania prac konkursowych minął 10 maja.

Czytaj więcej!

 

W Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie od 17 maja 2015 r. można zapoznać się z najnowszą wystawą czasową zatytułowaną „Poszerzyć granicę serca” . Ekspozycja powstała z inicjatywny Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” z okazji „101 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim”.

 

Czytaj więcej!

 

Łatgalia, Latgalia, Podźwinie, Inflanty polskie, Księstwo Inflanckie, województwo inflanckie – to nazwy krainy na północno-wschodnich kresach Rzeczpospolitej, której losy związały się z Polską w czasach Zygmunta Augusta – ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów.
Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie prezentuje wystawę fotograficzną Łatgalia – kraina łotewskich Polaków, pochodzącą ze zbiorów własnych profesora sztuk filmowych, fotografa i operatora, Krzysztofa Hejke. Autor ekspozycji jest absolwentem Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Fotograficznego w Pradze.

Czytaj więcej!

 

Wystawa „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956” przygotowana przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytut Pamięci Narodowej, gości w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie. Autorka ekspozycji Renata Gieszczyńskia przedstawiła bogato udokumentowaną historię więziennych lat Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja złożona z 46 plansz pokazuje liczne archiwalne fotografie z opisami ukazanych zdarzeń.

Czytaj więcej!

 

W ramach przygotowań do IV Krajowego Kongresu Misyjnego „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 VI 2015 r., Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w II edycji konkursu misyjnego, pod hasłem „Gdy myślę misje..”. Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży misyjną działalnością Kościoła. Tegoroczna problematyka ma służyć pogłębieniu wiedzy na temat pracy apostolskiej konkretnych misjonarzy, na określonych misjach. Nie bez znaczenia jest również sprawa rozwijania kreatywności, wrażliwości i wyobraźni plastycznej oraz literackiej uczestników konkursu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

 

Wystawa zatytułowana FIZJONOMIA MILCZENIA. KRAJOBRAZ W SZTUCE LIAO CI FU gości w Oleskim Muzeum Regionalnym dzięki uprzejmości o. Wiesława Dudara SVD, dyrektora Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Wystawa ta prezentowana była w muzeach Tajwanu, Korei i Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Radomiu, Toruniu, Tczewie, Braniewie i Pieniężnie. A teraz zawitała do Olesna, którego społeczność będzie mogła doświadczyć niewymiernego dobra, jakie wypływa z dialogu między kulturami, cywilizacjami i religiami. Ekspozycja prezentuje dzieła tajwańskiego artysty malarza Liao Ci Fu w liczbie 40 prac krajobrazowych wykonanych chińską techniką malowania shan shui, która dosłownie znaczy „góry – woda”.

Czytaj więcej!

 

Ekspozycja „Wspomnienie dzieciństwa” powstała w 2013 r. i rozpoczęła swoje tournee po Białorusi, począwszy od Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Magnificat”, imprezy odbywającej się w Mińsku i Głębokim, dwóch miastach festiwalowych. W skład wystawy wchodzą 34 zdjęcia. Twórca prezentowanych fotografii br. Korneliusz Konsek SVD od 1998 r. pracuje w Baranowiczach na Białorusi. Jest redaktorem naczelnym i fotografem białoruskiego katolickiego czasopisma „Dialog”.

Czytaj więcej!

 

Krajobrazy tajwańskiego mistrza
 

W Braniewie 24. 11. 2014 roku odbyła się konferencja z okazji 450 lecia przybycia Jezuitów do Polski. W sesji popularnonaukowej wygłoszono wiele ciekawych prelekcji. Dotyczyły one między innymi: pierwszych jezuitów w Braniewie; początków jezuitów w Polsce; działalności pierwszych polskich jezuitów; świętych jezuitów w nastawach ołtarzowych kościołów jezuickich na Warmii itp. Jedna z prelekcji odbiegała od polskich klimatów w stronę dalekich misji. O wykład poproszono misjonarza i profesora o. Piotra Nawrota SVD, a zadany temat brzmiał: Werbiści kontynuatorami dzieł prowadzonych przez pierwszych jezuitów na terenach misyjnych.

Czytaj więcej!

 

Wystawa „Polska Walcząca” przygotowana przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytut Pamięci Narodowej gości w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie. Ekspozycja złożona z 18 plansz przedstawia liczne archiwalne fotografie z opisami ukazanych zdarzeń, dokumenty epoki oraz portrety wybranych bohaterów.

Czytaj więcej!

 

Podczas festiwalu „Pięć Smaków Migruje” w Braniewskim Centrum Kultury, w dniach 28-29.11.2014 roku miała miejsce wystawa towarzysząca przedsięwzięciu. Widzom zafascynowanym azjatyckim kinem, odległy świat Dalekiego Wschodu w sposób bardzo naturalny przybliżały wystawione eksponaty z Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.

Czytaj więcej!

 

We wtorek, 04.11.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie, odbył się wernisaż chińskiego malarstwa krajobrazów „shan”(góra) „shui” (woda). Wystawę pt. „Fizjonomia milczenia — krajobraz w sztuce Liao Ci Fu” można było do tej pory oglądać w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie.

Czytaj więcej!

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ogród Sztuk – Taman Seni Indonesia, która odbędzie się w dniach od 21 do 23 listopada na Uniwersytecie Gdańskim.

Czytaj więcej!

 

 

W sobotę, 18.10.2014 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. W dniu obchodów do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii, zawitało wielu znamienitych gości, duchownych i świeckich, przedstawicieli władz, muzealników, ludzi kultury i nauki, przyjaciół dzieła misyjnego, a także młodzieży i dzieci.

Czytaj więcej!

 

Zaledwie 2 dni pozostaly do uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy szczegółowy program uroczystości.

Czytaj więcej!

 

Jubileusz 50- lecia naszego muzeum już coraz bliżej. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym muzeum od strony multimedialnej. Oprócz zdjęć zamieszczamy m.in program Telewizji polskiej na temat Muzeum.

Czytaj więcej!

 

Zbliżają się obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.
Dziś zapraszamy do zapoznania się z krótką historią muzeum.

Czytaj więcej!

 

 

18 października 2014 roku Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi 50-lecie swojej działalności.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w gmachu Domu Msyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie.

Czytaj więcej!

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny pod tytułem „Muzeum moich marzeń”.
Celem Konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat muzeów, w sposób szczególny Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, ich historii oraz wiedzy o zbiorach muzealnych.

Czytaj więcej!

W Muzeum Misyjno–Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie prezentowana jest wystawa planszowa „Polacy w obwodzie Kaliningradzkim”.
Obejmuje ona zdjęcia wykonane podczas realizowanych zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r., dzięki pomocy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Czytaj więcej!

W dniu 12.06.2014 r. o godz. 12.00 w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie, miało miejsce otwarcie wystawy czasowej: „Fizjonomia milczenia, krajobraz w sztuce Liao Ci Fu”.

Czytaj więcej!

Prezentowana w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie wystawa fotograficzna obejmuje prace wykonane w dwóch cyklicznych konkursach „Piękno Ziemi Braniewskiej” (Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie) i „Ocalić od zapomnienia, 2011” (Fundacja im. Mikołaja Kopernika we Fromborku), a także zdjęcia wykonane przez pracowników Punktu Informacji Turystycznej działającego w braniewskiej bibliotece.

Czytaj więcej!

Adam Grabowski z Rypina (woj. kujawsko – pomorskie), autor wystawy „Quo vadis moja wyobraźnio?”, od dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym freskowym, grafiką, akwarelą, odlewnictwem w betonie oraz rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. Wykonuje prace monolityczne i monumentalne instalacje łączone. Komponuje je w chronologiczną całość tworząc temat i przesłanie religijne, nawiązujące do scen z życia Chrystusa i Matki Bożej.

Czytaj więcej!

Nazwa wystawy „Mazury na ludowo” została zaczerpnięta z tytułu projektu badawczego realizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. W myśl Konwencji UNESKO o niematerialnym dziedzictwie kulturowym, głównym celem przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia unikalnych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej Mazur. Tradycje i zwyczaje dawnych oraz współczesnych mieszkańców tego regionu geograficzno – historycznego, obejmującego Pojezierze Mazurskie, są dzisiaj ponownie odkrywane.

Czytaj więcej!

W Oleskim Muzeum Regionalnym czynna jest wystawa „Indie – odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.
Fotografie Bartka Wileńskiego ukazują Indie jako tygiel ras, kultur i religii, kraj ogromnych kontrastów społecznych i kulturowych. Kraj, który ma różne oblicza. Jego mieszkańców różni religia, język, kolor skóry, poziom wykształcenia, strój, zwyczaje, status społeczny i ekonomiczny, stan posiadania, dieta, zawód i wiele innych aspektów, których bogactwo stanowi o wyjątkowości tego kraju.

Czytaj więcej!

W gościu niedzielnym (warmińskim) ukazał się artykuł o wystawie „Dzisiaj w Betlejem” znajdującej się w naszym Muzeum.
 

Zapraszamy do przeczytania

W Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie 18.12.2013 r. została udostępniona zwiedzającym wystawa pt. „Dzisiaj w Betlejem”. Zaprezentowano w niej miniaturowe stajenki ze żłóbkiem oraz figurkami zwierząt i ludzi, składających hołd małemu Chrystusowi. Ukazane przedmioty stanowią oryginalne wytwory sztuki, które zostały zebrane z terenu dwóch kontynentów, tj. wybranych krajów Ameryki Południowej (Boliwii i Paragwaju) oraz Afryki (Togo, Ghany, Mozambiku, Botswany, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Południowej Afryki i Madagaskaru).

Czytaj więcej!

3 października w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie udostępniona została ekspozycja zatytułowana „W sercu Afryki”.
Ekspozycja prezentuje fotografie o. Piotra Handziuka SVD, który od 17 lat pracuje w Demokratycznej Republice Konga.

Czytaj więcej!

Od 25 marca w Muzeum Misyjno–Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie zwiedzać można wystawę fotograficzną zatytułowaną „Pieniężnieńskie cztery pory roku”.
Pokazuje ona dzisiejsze miasto i rozległą okolicę w niejednorodnych odcieniach naturalnych barw.
Czytaj więcej!

Zbiory Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie przedstawiają obiekty związane z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.

Zaprezentowany jest to dorobek duchowy i materialny ludów: Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno – etnograficzna w Polsce.

Jeżeli ktokolwiek odwiedzi Warmię, to nie doceni jej bogactwa bez odwiedzenia pieniężnieńskiego muzeum, którego nie można pominąć. Warto będąc na turystycznym szlaku odwiedzić Pieniężno, o którym słynny kard. Sergio Pignadoli i abp. Bronisław Dąbrowski powiedzieli, że to „Misyjne Serce Polski”. Tu trzeba po prostu przyjechać!!!

GODZINY OTWARCIA

W sezonie: (15 IV – 15 X)

pn. – sb. 8.00-17.00

nd. i święta 11.00 – 17.00

Poza sezonem (16 X – 14 IV)

pn. – sb. 9.00-15.00

nd. i święta 12.00 – 15.00

Kawiarenka misyjna czynna:

W sezonie:

pn. – pt. 8.00-17.00

sob. – 9.00 – 17.00

nd. – 11.00 – 16.00

Poza sezonem

pn. – pt. 8.00 – 15.00

NIECZYNNE: Od 22 XII do 7 I, w każdą niedzielę od grudnia do końca lutego, Triduum Paschalne, Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości (11 listopada).

UWAGA: Ostatni goście wpuszczani są 20 minut przed zamknięciem.

Do dyspozycji gości:

  • Przewodnik (zalecane wcześniejsze zgłoszenie)
  • Sala kinowa duży wybór filmów misyjnych
  • Kawiarenka, punkt gastronomiczny, księgarnia, pamiątki (zaleca się wcześniejsze zgłoszenie) Do końca marca tylko po wcześniejszym, telefonicznym uzgodnieniu.

CENY BILETÓW:

  • dzieci i młodzież 3 zł (od maja 2016 – 5 zł)
  • dorośli 4 zł (od maja 2016 – 7 zł)
  • film misyjny 15 zł – od grupy (od maja 2016 – 25 zł)
  • przewodnik 15 zł- od grupy (od maja 2016 – 25 zł)

MSZE ŚWIĘTE W KOŚCIELE SEMINARYJNYM:

dni powszednie – 7.00, 18.00

niedziele i święta – 7.00, 10.00 (suma), 17.30

W Pieniężnie można także zwiedzić:

  • Rezerwat Doliny Rzeki Wałszy
  • Skansen Maszyn Rolniczych (Łajsy)

Muzeum Misyjno – Etnograficzne

Księży Werbistów w Pieniężnie

14 – 520 Pieniężno, Kolonia 19

tel. (0-55) 242 92 43, 242 92,44

e-mail: refermis@werbisci.pl

PROŚBA

Od kilku lat Muzeum Misyjno – Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie boryka się z problemami finansowym tak, jak niemal każda placówka muzealna w Polsce. Wpływy z biletów są symboliczne i niewystarczające. Mimo próśb o dotację i pomoc w przeprowadzeniu remontu i modernizacji (instalacje grzewcze i elektryczne, wymiana okien, osuszanie ścian, wymiana gablot, remont magazynu i pracowni) nie otrzymaliśmy nic. Jeżeli Państwo uważacie, że warto wesprzeć ten cel i zachować dla przyszłych pokoleń werbistowską kolekcję misyjno – etnograficzną można zadeklarowaną kwotę wpłacić na następujące konto:

Bank PEKAO S.A. o. Elbląg nr 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119

z dopiskiem REMONT MUZEUM

Poza Muzeum w Pieniężnie warto odwiedzić nieco mniejsze, ale interesujące ekspozycje misyjne, które znajdują się w niżej wymienionych werbistowskich domach misyjnych.

UWAGA! ZALECA SIĘ WCZEŚNIEJSZE, NAJLEPIEJ TELEFONICZNE UZGODNIENIA CZASU ZWIEDZANIA

Galeria eksponatów w muzeum:


BIAŁYSTOK

Dom Misyjny św. Kazimierza, ul. Zamborska 24

15 – 601 Białystok 6

tel. (0-85) 747 49 58, fax (0-85) 747 49 65

CHLUDOWO k. Poznania

Dom Misyjny św. Stanisława Kostki, ul. Kościelna 15

62 – 001 Chludowo

tel. (0-61) 811 65 50, fax (0-61) 811 65 50

GÓRNA GRUPA

Dom Misyjny św. Józefa, ul. Klasztorna 4

86 – 133 Górna Grupa tel. (0-52) 330 63 00

LASKOWICE POMORSKIE k. Świecia

Dom Misyjny św. Arnolda Jansenna, ul. Długa 44

86- 130 Laskowice Pomorskie,

tel. (0-52) 330 73 00, fax (0-52) 330 73 01

NYSA

Dom Misyjny Dobrego Pasterza

ul. Rodziewiczówny 15, 48-300 Nysa

tel. (0-77) 431 05 13, fax. (0-77) 431 05 13

30 grudnia 2012 roku na antenie TVP Polonia został umieszczony felieton filmowy o naszym muzeum, który został zrealizowany dla programu „Skarby Nieodkryte”. Zapraszamy do obejrzenia!
 Comments are closed.