Muzeum

MUZEUM MISYJNO – ETNOGRAFICZNE

KSIĘŻY WERBISTÓW W PIENIĘŻNIE

W JEDNĄ GODZINĘ DOOKOŁA ŚWIATA!!!

Wystawa „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956” przygotowana przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytut Pamięci Narodowej, gości w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie. Autorka ekspozycji Renata Gieszczyńskia przedstawiła bogato udokumentowaną historię więziennych lat Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja złożona z 46 plansz pokazuje liczne archiwalne fotografie z opisami ukazanych zdarzeń.

Czytaj więcej!

W ramach przygotowań do IV Krajowego Kongresu Misyjnego „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 VI 2015 r., Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w II edycji konkursu misyjnego, pod hasłem „Gdy myślę misje..”. Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży misyjną działalnością Kościoła. Tegoroczna problematyka ma służyć pogłębieniu wiedzy na temat pracy apostolskiej konkretnych misjonarzy, na określonych misjach. Nie bez znaczenia jest również sprawa rozwijania kreatywności, wrażliwości i wyobraźni plastycznej oraz literackiej uczestników konkursu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Wystawa zatytułowana FIZJONOMIA MILCZENIA. KRAJOBRAZ W SZTUCE LIAO CI FU gości w Oleskim Muzeum Regionalnym dzięki uprzejmości o. Wiesława Dudara SVD, dyrektora Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Wystawa ta prezentowana była w muzeach Tajwanu, Korei i Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Radomiu, Toruniu, Tczewie, Braniewie i Pieniężnie. A teraz zawitała do Olesna, którego społeczność będzie mogła doświadczyć niewymiernego dobra, jakie wypływa z dialogu między kulturami, cywilizacjami i religiami. Ekspozycja prezentuje dzieła tajwańskiego artysty malarza Liao Ci Fu w liczbie 40 prac krajobrazowych wykonanych chińską techniką malowania shan shui, która dosłownie znaczy „góry – woda”.

Czytaj więcej!

Ekspozycja „Wspomnienie dzieciństwa” powstała w 2013 r. i rozpoczęła swoje tournee po Białorusi, począwszy od Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Magnificat”, imprezy odbywającej się w Mińsku i Głębokim, dwóch miastach festiwalowych. W skład wystawy wchodzą 34 zdjęcia. Twórca prezentowanych fotografii br. Korneliusz Konsek SVD od 1998 r. pracuje w Baranowiczach na Białorusi. Jest redaktorem naczelnym i fotografem białoruskiego katolickiego czasopisma „Dialog”.

Czytaj więcej!

Krajobrazy tajwańskiego mistrza

W Braniewie 24. 11. 2014 roku odbyła się konferencja z okazji 450 lecia przybycia Jezuitów do Polski. W sesji popularnonaukowej wygłoszono wiele ciekawych prelekcji. Dotyczyły one między innymi: pierwszych jezuitów w Braniewie; początków jezuitów w Polsce; działalności pierwszych polskich jezuitów; świętych jezuitów w nastawach ołtarzowych kościołów jezuickich na Warmii itp. Jedna z prelekcji odbiegała od polskich klimatów w stronę dalekich misji. O wykład poproszono misjonarza i profesora o. Piotra Nawrota SVD, a zadany temat brzmiał: Werbiści kontynuatorami dzieł prowadzonych przez pierwszych jezuitów na terenach misyjnych.

Czytaj więcej!

Wystawa „Polska Walcząca” przygotowana przez Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej Instytut Pamięci Narodowej gości w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie. Ekspozycja złożona z 18 plansz przedstawia liczne archiwalne fotografie z opisami ukazanych zdarzeń, dokumenty epoki oraz portrety wybranych bohaterów.

Czytaj więcej!

Podczas festiwalu „Pięć Smaków Migruje” w Braniewskim Centrum Kultury, w dniach 28-29.11.2014 roku miała miejsce wystawa towarzysząca przedsięwzięciu. Widzom zafascynowanym azjatyckim kinem, odległy świat Dalekiego Wschodu w sposób bardzo naturalny przybliżały wystawione eksponaty z Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.

Czytaj więcej!

We wtorek, 04.11.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie, odbył się wernisaż chińskiego malarstwa krajobrazów „shan”(góra) „shui” (woda). Wystawę pt. „Fizjonomia milczenia — krajobraz w sztuce Liao Ci Fu” można było do tej pory oglądać w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie.

Czytaj więcej!

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Ogród Sztuk – Taman Seni Indonesia, która odbędzie się w dniach od 21 do 23 listopada na Uniwersytecie Gdańskim.

Czytaj więcej!

W sobotę, 18.10.2014 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. W dniu obchodów do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii, zawitało wielu znamienitych gości, duchownych i świeckich, przedstawicieli władz, muzealników, ludzi kultury i nauki, przyjaciół dzieła misyjnego, a także młodzieży i dzieci.

Czytaj więcej!

Zaledwie 2 dni pozostaly do uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy szczegółowy program uroczystości.

Czytaj więcej!

Jubileusz 50- lecia naszego muzeum już coraz bliżej. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym muzeum od strony multimedialnej. Oprócz zdjęć zamieszczamy m.in program Telewizji polskiej na temat Muzeum.

Czytaj więcej!

Zbliżają się obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.
Dziś zapraszamy do zapoznania się z krótką historią muzeum.

Czytaj więcej!

18 października 2014 roku Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi 50-lecie swojej działalności.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w gmachu Domu Msyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie.

Czytaj więcej!

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny pod tytułem „Muzeum moich marzeń”.
Celem Konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat muzeów, w sposób szczególny Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, ich historii oraz wiedzy o zbiorach muzealnych.

Czytaj więcej!

W Muzeum Misyjno–Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie prezentowana jest wystawa planszowa „Polacy w obwodzie Kaliningradzkim”.
Obejmuje ona zdjęcia wykonane podczas realizowanych zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r., dzięki pomocy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Czytaj więcej!

W dniu 12.06.2014 r. o godz. 12.00 w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie, miało miejsce otwarcie wystawy czasowej: „Fizjonomia milczenia, krajobraz w sztuce Liao Ci Fu”.

Czytaj więcej!

Prezentowana w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie wystawa fotograficzna obejmuje prace wykonane w dwóch cyklicznych konkursach „Piękno Ziemi Braniewskiej” (Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie) i „Ocalić od zapomnienia, 2011” (Fundacja im. Mikołaja Kopernika we Fromborku), a także zdjęcia wykonane przez pracowników Punktu Informacji Turystycznej działającego w braniewskiej bibliotece.

Czytaj więcej!

Adam Grabowski z Rypina (woj. kujawsko – pomorskie), autor wystawy „Quo vadis moja wyobraźnio?”, od dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym freskowym, grafiką, akwarelą, odlewnictwem w betonie oraz rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. Wykonuje prace monolityczne i monumentalne instalacje łączone. Komponuje je w chronologiczną całość tworząc temat i przesłanie religijne, nawiązujące do scen z życia Chrystusa i Matki Bożej.

Czytaj więcej!

Nazwa wystawy „Mazury na ludowo” została zaczerpnięta z tytułu projektu badawczego realizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. W myśl Konwencji UNESKO o niematerialnym dziedzictwie kulturowym, głównym celem przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia unikalnych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej Mazur. Tradycje i zwyczaje dawnych oraz współczesnych mieszkańców tego regionu geograficzno – historycznego, obejmującego Pojezierze Mazurskie, są dzisiaj ponownie odkrywane.

Czytaj więcej!

W Oleskim Muzeum Regionalnym czynna jest wystawa „Indie – odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.
Fotografie Bartka Wileńskiego ukazują Indie jako tygiel ras, kultur i religii, kraj ogromnych kontrastów społecznych i kulturowych. Kraj, który ma różne oblicza. Jego mieszkańców różni religia, język, kolor skóry, poziom wykształcenia, strój, zwyczaje, status społeczny i ekonomiczny, stan posiadania, dieta, zawód i wiele innych aspektów, których bogactwo stanowi o wyjątkowości tego kraju.

Czytaj więcej!

W gościu niedzielnym (warmińskim) ukazał się artykuł o wystawie „Dzisiaj w Betlejem” znajdującej się w naszym Muzeum.

Zapraszamy do przeczytania

W Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie 18.12.2013 r. została udostępniona zwiedzającym wystawa pt. „Dzisiaj w Betlejem”. Zaprezentowano w niej miniaturowe stajenki ze żłóbkiem oraz figurkami zwierząt i ludzi, składających hołd małemu Chrystusowi. Ukazane przedmioty stanowią oryginalne wytwory sztuki, które zostały zebrane z terenu dwóch kontynentów, tj. wybranych krajów Ameryki Południowej (Boliwii i Paragwaju) oraz Afryki (Togo, Ghany, Mozambiku, Botswany, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Południowej Afryki i Madagaskaru).

Czytaj więcej!

3 października w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie udostępniona została ekspozycja zatytułowana „W sercu Afryki”.
Ekspozycja prezentuje fotografie o. Piotra Handziuka SVD, który od 17 lat pracuje w Demokratycznej Republice Konga.

Czytaj więcej!

Od 25 marca w Muzeum Misyjno–Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie zwiedzać można wystawę fotograficzną zatytułowaną „Pieniężnieńskie cztery pory roku”.
Pokazuje ona dzisiejsze miasto i rozległą okolicę w niejednorodnych odcieniach naturalnych barw.
Czytaj więcej!

Zbiory Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie przedstawiają obiekty związane z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.

Zaprezentowany jest to dorobek duchowy i materialny ludów: Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno – etnograficzna w Polsce.

Jeżeli ktokolwiek odwiedzi Warmię, to nie doceni jej bogactwa bez odwiedzenia pieniężnieńskiego muzeum, którego nie można pominąć. Warto będąc na turystycznym szlaku odwiedzić Pieniężno, o którym słynny kard. Sergio Pignadoli i abp. Bronisław Dąbrowski powiedzieli, że to „Misyjne Serce Polski”. Tu trzeba po prostu przyjechać!!!

GODZINY OTWARCIA

W sezonie: (15 IV – 15 X)

pn. – sb. 8.00-17.00

nd. i święta 11.00 – 17.00

Poza sezonem (16 X – 14 IV)

pn. – sb. 9.00-15.00

nd. i święta 12.00 – 15.00

Kawiarenka misyjna czynna:

W sezonie:

pn. – pt. 8.00-17.00

sob. – 9.00 – 17.00

nd. – 11.00 – 16.00

Poza sezonem

pn. – pt. 8.00 – 15.00

NIECZYNNE: Od 22 XII do 7 I, w każdą niedzielę od grudnia do końca lutego, Triduum Paschalne, Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości (11 listopada).

UWAGA: Ostatni goście wpuszczani są 20 minut przed zamknięciem.

Do dyspozycji gości:

  • Przewodnik (zalecane wcześniejsze zgłoszenie)
  • Sala kinowa duży wybór filmów misyjnych
  • Kawiarenka, punkt gastronomiczny, księgarnia, pamiątki (zaleca się wcześniejsze zgłoszenie) Do końca marca tylko po wcześniejszym, telefonicznym uzgodnieniu.

CENY BILETÓW:

  • dzieci i młodzież 3 zł
  • dorośli 4 zł
  • film misyjny 15 zł – od grupy
  • przewodnik 15 zł- od grupy

MSZE ŚWIĘTE W KOŚCIELE SEMINARYJNYM:

dni powszednie – 7.00, 17.45

niedziele i święta – 7.00, 10.00 (suma), 17.30

W Pieniężnie można także zwiedzić:

  • Rezerwat Doliny Rzeki Wałszy
  • Skansen Maszyn Rolniczych (Łajsy)

Muzeum Misyjno – Etnograficzne

Księży Werbistów w Pieniężnie

14 – 520 Pieniężno, Kolonia 19

tel. (0-55) 242 92 43, 242 92,44

e-mail: refermis@werbisci.pl

PROŚBA

Od kilku lat Muzeum Misyjno – Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie boryka się z problemami finansowym tak, jak niemal każda placówka muzealna w Polsce. Wpływy z biletów są symboliczne i niewystarczające. Mimo próśb o dotację i pomoc w przeprowadzeniu remontu i modernizacji (instalacje grzewcze i elektryczne, wymiana okien, osuszanie ścian, wymiana gablot, remont magazynu i pracowni) nie otrzymaliśmy nic. Jeżeli Państwo uważacie, że warto wesprzeć ten cel i zachować dla przyszłych pokoleń werbistowską kolekcję misyjno – etnograficzną można zadeklarowaną kwotę wpłacić na następujące konto:

Bank PEKAO S.A. o. Elbląg nr 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119

z dopiskiem REMONT MUZEUM

Poza Muzeum w Pieniężnie warto odwiedzić nieco mniejsze, ale interesujące ekspozycje misyjne, które znajdują się w niżej wymienionych werbistowskich domach misyjnych.

UWAGA! ZALECA SIĘ WCZEŚNIEJSZE, NAJLEPIEJ TELEFONICZNE UZGODNIENIA CZASU ZWIEDZANIA

Galeria eksponatów w muzeum:


BIAŁYSTOK

Dom Misyjny św. Kazimierza, ul. Zamborska 24

15 – 601 Białystok 6

tel. (0-85) 747 49 58, fax (0-85) 747 49 65

CHLUDOWO k. Poznania

Dom Misyjny św. Stanisława Kostki, ul. Kościelna 15

62 – 001 Chludowo

tel. (0-61) 811 65 50, fax (0-61) 811 65 50

GÓRNA GRUPA

Dom Misyjny św. Józefa, ul. Klasztorna 4

86 – 133 Górna Grupa tel. (0-52) 330 63 00

LASKOWICE POMORSKIE k. Świecia

Dom Misyjny św. Arnolda Jansenna, ul. Długa 44

86- 130 Laskowice Pomorskie,

tel. (0-52) 330 73 00, fax (0-52) 330 73 01

NYSA

Dom Misyjny Dobrego Pasterza

ul. Rodziewiczówny 15, 48-300 Nysa

tel. (0-77) 431 05 13, fax. (0-77) 431 05 13

30 grudnia 2012 roku na antenie TVP Polonia został umieszczony felieton filmowy o naszym muzeum, który został zrealizowany dla programu „Skarby Nieodkryte”. Zapraszamy do obejrzenia!Comments are closed.