„Radość życia” w Pieniężnie

Dnia 19 stycznia 2017 r. w  Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa pod tyt. „ Radość życia”. Afrykańskie batiki z Togo i Ghany przedstawiają tańce oraz grę na instrumentach muzycznych, tych tradycyjnych jak i współczesnych.

Jak wiemy, w Afryce już małe dziecko uczy się poruszać rytmicznie. Rytm należy do życia. Bez rytmu nie ma radości życia. Bez rytmu nie ma nadziei. Tańcząc i grając na bębnach Afrykanin patrzy w przyszłość. Tańcząc stawia skutecznie czoła biedzie i nędzy. Tańcząc przybliża się do Boga.

Świętując w Afryce, trudno obejść się bez śpiewu i tańca. Zresztą jedno pociąga za sobą drugie. Jak śpiewać nie poruczając się w rytm muzyki? Jak poruszać się rytmicznie bez prowadzenia bębnów? Afryka nauczyła mnie cenić taniec, bo w tańcu dociera się do głębi bytu czując się najbliżej Boga.” – pisze o. Jacek Jan Pawlik SVD  w książce „Z Panem Bogiem w Afryce”.

Zwiedzający będą mogli nabyć batiki w sklepiku muzeum, a uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przekazane na rzecz misji w Afryce.

Z wystawą ”Radość życia”, pochodzącą w całości ze zbiorów Muzeum w Pieniężnie  będzie można zapoznać się do 12 marca 2017 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, a całość przygotowała s. Hanna Lellek  SSpS

Serdecznie zapraszamy!

s. Hanna Lellek SSpS

Zobacz zdjęcia z wystawy (kliknij)