Wystawa „Świat bagien”

Bogdan Przystupa dzieciństwo spędził nad Bugiem, wśród ludzi związanych z rzeką. Dzięki temu, że spotkał w swym życiu prof. Rocha Mackowicza charyzmatycznego pedagoga, pokochał ptaki. Inni wielcy ludzie (Witek Mierzejewski, Piotr Chara) nauczyli go aparatem malować obrazy. Autor zaprezentowanych na wystawie zdjęć – absolwent Wydziału Rybactwa olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej, jest z zawodu ornitologiem. Pracował w Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich.

Obecnie prowadzi własną firmę, jednak ornitologia pozostała jego wielką pasja. Od 2008 roku zajął się fotografią przyrodniczą. W tym okresie odbył ponad 100 sesji fotograficznych – wyjazdów terenowych, głównie na bagna Biebrzańskie, w Dolinę Narwi, na jezioro Drużno koło Elbląga i rozlewisko Sątopy koło Reszla. Organizował także wyprawy ornitologiczne na stepy Krymu, krymskie wybrzeże Morza Czarnego i na Polesie na Ukrainie, a także w Dolinę Dunaju w Rumunii.

Na wystawionych zdjęciach można zobaczyć między innymi przedstawicieli rodziny rybitwy – rybitwę białowąsą, która buduje pływającą platformę dla piskląt oraz wyklute młode uchwycone kadrem w sierpniowym zmierzchu na Jeziorze Drużno; rybitwę białoskrzydłą zbierającą owady z powierzchni wody na rozlewiskach Biebrzy albo biorącą ranną kąpiel w starorzeczu Narwi; czy też towarzyskie życie rybitw czubatych w kolonii lęgowej na Krymie.

Ciekawe są też zbliżenia z życia innych ptaków, np. – zlot czajek na nocleg na rozlewisku Sątopy koło Kętrzyna i poranna drzemka młodego zausznika na warciańskim starorzeczu na bagnach Słońsk lub łyskę biegnącą po lodzie i zimowanie łabędzi niemych w Zatoce Gdańskiej.
Interesującą fotografię stanowi także łoś z łopatowatym porożem wyglądający zza wysokich traw narwiańskiego Bagna Wizna, jakby chciał zaprosić do odwiedzenia mokradeł leśnych jego krainy życia. Prezentowane obrazy to też stepy Krymskie, dziewicza plaża nad Morzem Azowskim i wieś nad Prypecią na Polesiu Ukraińskim.

Wystawa pt. Świat bagien została udostępniona dn. 24.06.2015 r. i będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września br. Komisarzem ekspozycji jest o. Wiesław Dudar SVD.
Serdecznie zapraszamy!

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS