Poszerzyć granice serca

W Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie od 17 maja 2015 r. można zapoznać się z najnowszą wystawą czasową zatytułowaną „Poszerzyć granicę serca” . Ekspozycja powstała z inicjatywny Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” z okazji „101 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim”.

Wystawa składa się z portretów, które zostały wykonane w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Sesja została zrealizowana z myślą o osobach, które będąc zazwyczaj bohaterami dramatycznych reportaży, nigdy nie miały okazji otrzymania profesjonalnej fotografii. Autorkami zdjęć kobiet i dzieci są Edyta Leszczak i Ola Przybora, do dyspozycji pań była profesjonalna wizażystka, Izabela Krukowska.

Tegoroczne obchody zainspirowane były w dużej mierze wypowiedzią papieża Franciszka, według którego „Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy”.

Wystawa była pokazywana w pięciu warszawskich kościołach: Matki Boskiej Łaskawej, św. Krzyża, św. Szczepana Pierwszego Męczennika, w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika i w kościele akademickim św. Anny.