Weekendowe skupienie dla dobrodziejów

W dniach od 20 do 22 marca 2015 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie, odbyło się weekendowe skupienie Dla Animatorów i Dobrodziejów Dzieła Misyjnego z Rodziny Arnoldowej.
Wzięli w nim udział uczestnicy z różnych regionów Polski, od Bartoszyc, Rumi, Gdyni, Gdańska Kartuz, Elbląga, poprzez Janki, Kalisz, Koluszki,Rogów, Warszawę, Czechowice-Dziedzice aż po Wisłę na południu kraju.
Organizatorem i prowadzącym zjazd był dyrektor Referatu Misyjnego o. Wiesław Dudar SVD, a w różne prace związane z całym przedsięwzięciem zaangażowani byli pracownicy Referatu i siostry Służebnice Ducha Świętego.

Po przywitaniu, ciepłym słowie i kawie, gospodarz wydarzenia o. Wiesław wprowadził zaproszonych Gości w program oraz atmosferę misji. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia s. Danuty Piaseckiej SSpS, która zabrała uczestników do Sali kinowej, by odbyć z nimi wirtualną podróż w przeszłość i opowiedzieć o istniejącym już 125 lat, Misyjnym Zgromadzeniu Służebnic Ducha Świętego.
W klimacie modlitwy i tematyce misji szybko mijały kolejne godziny. Msze święte (odprawiane przez o. Józefa Węcławika SVD – Rektora Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie, o. Edwarda Sito SVD – misjonarza z Togo, o. Andrzeja Danielewicza SVD – Sekretarza ds. Misji Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego), jutrznie i nieszpory ze wspólnotą Domu św. Wojciecha oraz modlitwy prywatne uczestników, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, Różaniec w intencji powołań, Koronka do Bożego Miłosierdzia to podstawy spotkania, na których nabudowana została cała reszta. Podczas niedzielnej Eucharystii został poświęcony obraz Jezusa Miłosiernego (dar Marii Szostak) z przeznaczeniem do jednej z togijskich parafii.

Bogaty program tych trzech dni przybliżał aktualne sprawy dzieł misyjnych. Dzięki projekcji filmów misyjnych: „O. Maciej Malicki misjonarz werbista w Zimbabwe”, „O. Marek Marciniak w Kasane”, „Dzieci Ventanas” oraz spotkania z misjonarzem (o. Edwardem Sito SVD) można było przenieść się na chwilę daleko poza własny dom, własną rodzinę, by posłuchać o problemach innych ludzi, by się przyjrzeć przeżywanej przez nich wierze i tym samym swoją wiarę umocnić.

Podczas tegorocznego skupienia miał miejsce wernisaż wystawy „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956”. Przecięcia wstęgi dokonała Autorka ekspozycji Renata Gieszczyńska z IPN w Olsztynie. Wyświetlony film dokumentalny pod tyt. Uwięziony Prymas” oraz prelekcja przedstawicielki Instytutu Pamięci Narodowej, uświadomiła słuchaczom wielkość misji jaką w swoim czasie spełnił Prymas Tysiąclecia. Ten opatrznościowy Mąż Stanu, dany Polsce w najtrudniejszym dla Kościoła i Ojczyzny okresie, może dziś budzić refleksję na temat powinności i stawiać pytania o naszą, o moją życiową misję.

Co zabiorą z sobą Przyjaciele Misji wyjeżdżając z Pieniężna? Niewątpliwie moc przeżyć, naszą wdzięczność oraz pamiątkę wykonaną własnoręcznie podczas zajęć warsztatowych Zrób to sam. Dziękujemy Im za spotkanie, za dary serca i wierną pamięć przed Bogiem oraz przykład życia będącego darem dla innych.

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS