Wystawa Fizjonomia milczenia w Braniewie

We wtorek, 04.11.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie, odbył się wernisaż chińskiego malarstwa krajobrazów „shan”(góra) „shui” (woda). Wystawę pt. „Fizjonomia milczenia — krajobraz w sztuce Liao Ci Fu” można było do tej pory oglądać w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie.

Dzięki długoletniej współpracy obydwu instytucji, mieszkańcy Braniewa mogli tym razem u siebie zapoznawać się z dziełami tajwańskiego artysty. Po przywitaniu zebranych gości przez Alicję Daszkiewicz, Dyrektor Biblioteki, Dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów o. Wiesław Dudar SVD, przybliżył sylwetkę artysty, sposób malowania, wymowę i znaczenie tego typu malarstwa w życiu mieszkańców Tajwanu. Uczestnicy wernisażu dzięki opowieściom kleryka Łukasza Chrunika SVD, który przez dwa lata przebywał na Tajwanie odbywając praktykę misyjną, mogli też przez chwilę pobyć na tej niezwykłej wyspie. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznać się z wystawą do 07.11.2014 r.

Przypomnijmy, że przedstawione w obrazach elementy natury, np.: strome urwiska, skały, potoki, sosny i klony oraz mgła, są kluczowe w stylu, który reprezentuje artysta – Liao Ci Fu, budzą wielkie emocje i przenoszą w odległy i nieznany świat.

teskt: s. Hiacynta Lorenc SSpS