Jubileusz Muzeum

W sobotę, 18.10.2014 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. W dniu obchodów do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii, zawitało wielu znamienitych gości, duchownych i świeckich, przedstawicieli władz, muzealników, ludzi kultury i nauki, przyjaciół dzieła misyjnego, a także młodzieży i dzieci.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył JE ks. abp Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński. Koncelebrowali m. in. o. Eryk Koppa SVD – Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, o. dr Józef Węcławik SVD – Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. Charakterystyczne indonezyjskie tańce, w wykonaniu Sendratari Damai, zespołu specjalizującego się w egzotycznych układach tanecznych, zaczerpnięte z liturgicznej tradycji wyspy Flores (tzw. Missa Flores) towarzyszyły celebracji, w których przygotowaniu wielką pomoc okazał o. dr Vincensius Adi Gunawan SVD. Na wstępnie o. Rektor przywitał zaproszonych gości i wezwał do wspólnego dziękczynienia. W homilii ksiądz abp Ziemba podkreślił wpływ obecności werbistów na Warmii, przypomniał także o obowiązku głoszenia Ewangelii i animacji misyjnej. Tańce grupy Jadwigi Możdzer towarzyszyły także procesji z darami, gdy do Ołtarza przyniesiono kwiaty, owoce, ryby, chleb, wino i wodę.

Po Mszy Św. nastąpiło przywitanie gości przez Dyrektora muzeum, o. Wiesława Dudara SVD. Okolicznościowe przemówienia Rektora MSD w Pieniężnie, Prowincjała Polskiej Prowincji SVD oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pieniężno Kazimierza Kiejdy poprzedziły wystąpienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Żuchowskiego, który podkreślił ważność Muzeum w Pieniężnie na kulturalnej mapie Polski. Następnie wspomnieniami podzielił się o. Antoni Koszorz SVD – współzałożyciel Muzeum. Kolejnym punktem części oficjalnej była multimedialna prezentacja „Muzeum przyszłości” przedstawiona przez Dyrektora Muzeum. Ostatnie wystąpienie okolicznościowe należało do Jacka Protasa – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Gospodarz województwa zaakcentował niezwykłość eksponatów tegoż muzeum przez wzgląd na ich pochodzenie.

Druga część spotkania jubileuszowego nastąpiła po uroczystym obiedzie. Wtedy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego skierowanego do dzieci i młodzieży, który nosił tytuł „Muzeum moich marzeń”, a w którym uczestnicy przedstawiali autorską, artystyczną wizję muzeum. Najlepsze prace zostały nagrodzone. W kategorii I, (klasy 0-III) nagrody otrzymali: Żukowski Maksymilian, Majewska Amelia, Roman Alan i Błońska Michalina z Pieniężna; w kategorii II (klasy IV-VI): Mieczkowska Martyna z Braniewa, Bulenda Wiktoria i Wiertelorz Karolina z Brzeźnicy oraz Borkowska Dominika z Piotrowca; w kategorii III (młodzież gimnazjalna): Ligman Gabriela, Kutryb Natalia, Borkowską Patrycja z Pieniężna.

Ważnym punktem popołudniowej części spotkania było otwarcie wystawy – „O. Piotr Nawrot – misjonarz i muzykolog”. Ekspozycja dotyczy pracy duszpasterskiej i naukowej, pionierskich odkryć w dziedzinie muzykologii, a zwłaszcza samej osoby o. prof. Piotra Nawrota SVD – Polaka i werbisty pracującego na misjach w Boliwii, który wydobył z zapomnienie muzykę „baroku misyjnego” tworzoną przez Indian w redukcjach jezuickich. Wybitny naukowiec i misjonarz zaszczycił uroczystości jubileuszowe swoją obecnością.

Innego typu wystawę, poświęconą Matce Bożej przedstawionej np. jako Cesarzowa Chin w stroju z dynastii Qing, czy w kreacji z dynastii Ming, zaprezentowano w kościele seminaryjnym. Tam Chińska Madonna z Chińskim Dzieciątkiem na ręku, oglądających na planszach „Chińskie rysy Maryi” przenosiła w inny, daleki, azjatycki świat.

Równolegle do spotkań jubileuszowych trwały Kameralne Spotkania z misjonarzami, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz projekcje filmów misyjnych. Widzowie mogli zapoznać się z pracą o. prof. Piotra Nawrota SVD w filmie „Wygrywam najcenniejsze”, z posługą werbistów w Papui-Nowej Gwinei w filmie „Słowo rodzące owoce” oraz z działalnością charytatywną i duszpasterską o. Jana Koczego SVD w Ekwadorze oglądając „Dzieci Ventanas”. Podczas Kameralnych Spotkań z misjonarzami uczestnicy mogli usłyszeć wiele informacji o różnorodnych kulturach, zwyczajach, codziennej pracy, a nawet dzięki opowiadającym ojcom (Kajetan Shalke, Franciszek Laka, Edward Sito i kl. Łukasz Chrunik) i własnej wyobraźni duchowo udać się kolejno do Ekwadoru, Indonezji, Togo i na Tajwan.

Zorganizowane warsztaty misyjne, w ramach jubileuszu, również okazały się zaproszeniem młodych ludzi w egzotyczną podróż. Wprowadzały one w odległy geograficznie i tajemniczy świat, w którym, na co dzień żyją i pracują misjonarze. Przeprowadzane zajęcia były jednym ze sposobów animacji misyjnej, który miał na celu obudzić nowe zainteresowania, wrażliwość i kreatywność uczestników oraz miał przybliżyć w atrakcyjny sposób kultury Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Warsztaty podzielone zostały na dwa tematyczne działy: muzyczny i plastyczny.

Muzykowanie podczas zajęć poniekąd dopełniało zaprezentowane już w kościele wystąpienie grupy Sendratari Damai. Przedłużaniem klimatu indonezyjskiej wyspy Flores zajął się o. Heribertusa Wea SVD, rodem z Indonezji. On to opowiadał o indonezyjskich zwyczajach, uczył dziękczynnego tańca za ryż „Iki Mea” oraz piosenki „Dalam Yesus kita bersudara”. W swym misjonarskim zapale wybiegł nawet dużo dalej i przywołał „co nie co” z afrykańskiej atmosfery ucząc śpiewu „Jesu jetu mita cio”. I tak, podczas gdy w jednej z sal wykładowych grano, nucono, pląsano w takt egzotycznych melodii, w drugiej obok wprawiano w ruch predyspozycje manualne. Tam dla młodszych i dla starszych uczestników zajęć, po cztery stanowiska pracy dla każdej grupy, zastawiono przeróżnymi drobiazgami. Należało tak ich użyć, by powstały gadżety misyjne, namiastki muzealnych eksponatów. Sztuki dla młodszych dotyczyły: motyli (Brazylia), ołówków (Boliwia), batików afrykańskich (Togo) oraz matrioszek (Rosja). Dla starszych zaś przewidziane były breloczki – kapelusiki (Boliwia), lalki do teatru cieni (Indonezja), kapelusze i poncha (Boliwia/Peru) oraz ikebany (Japonia). Uczestnicy warsztatów mogli doświadczyć więc radości i satysfakcji płynącej zarówno z muzyki i tańca, jak i ze zdolności tworzenia, w każdym przypadku z własnego zaangażowania i kreatywności.

Uroczystości objęte Honorowym Patronatem Jacka Protasa – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Komitetem Honorowym abp Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego; bp Jerzego Mazura SVD, Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i o. Eryka Koppy, Prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Patronatem Medialnym „Gazety Olsztyńskiej”, Telewizji Kortowo, tygodnika „Gość Niedzielny” i miesięcznika „Misjonarz” dobiegły końca. Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie wkroczyło w 51 rok istnienia. Żywimy nadzieję, że obchody jubileuszowe przyczynią się do popularyzacji unikalnej kolekcji muzealnej, by coraz więcej osób zainteresowanych tym, co odległe, tak różne od naszej kultury, a zarazem tak bliskie nam – ludziom zdążającym do Komunii z Trójjedynym Bogiem – zawita do klasztoru w Pieniężnie, by odbyć unikalną podróż – w godzinę dookoła świata.

teskt: s. Hiacynta Lorenc SSpS, dk. Adam Brodzik SVD, kl. Maciej Szumilak SVD

zdjęcia: Paweł Skupień SVD