Otwarcie wystawy „Fizjonomia milczenia”

W dniu 12.06.2014 r. o godz. 12.00 w Muzeum Misyjno – Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie, miało miejsce otwarcie wystawy czasowej: „Fizjonomia milczenia, krajobraz w sztuce Liao Ci Fu”.

Po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu gości przez Dyrektora Muzeum Misyjno – Etnograficznego, o. Wiesława Dudara SVD, zabrał głos Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów, o. Józef Węcławik SVD, jako gospodarz tego miejsca wyrażając wielką radość z wydarzenia, które dokonuje się w Seminarium. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kejdo zwrócił zaś uwagę na fakt rozsławiania miasta i gminy. Ceremonii przecięcia wstęgi dokonali o. Rektor, Autor prezentowanych prac Liao Ci Fu i Burmistrz Pieniężna. Oprócz ludzi nauki (uczestnicy sympozjum naukowego Sacrum w muzeum), domowników i sąsiadów, jako szczególni goście na uroczystości obecni byli Ambasador Republiki Chińskiej Tajwanu w Polsce wraz z małżonką. Jego Ekscelencja Jack C. K. Chiang w swym słowie nawiązał do niewymiernego dobra jakie wypływa ze współpracy na rzecz zbliżania kultur.

Tajwański artysta malarz Liao Ci Fu prezentuje 40 prac krajobrazowych wykonanych techniką malowania shan shui. Przedstawia widoki urwisk, skał, gór i potoków, wodospadów, starych sosen i czerwonych klonów otulonych mgłą albo skąpanych w słońcu poszczególnych pór roku. Sprawna ręka Mistrza pędzlem zatrzymuje ulotność naturalnego piękna chmur, mgieł, a nawet wiatru. Budzi doznania estetyczne, które pomagają poczuć zapach wody. Zdają się też przywoływać symfonię wodospadów, śpiewy potoków i kamieni, a także przerażające niczym grzmoty burzy brzmienia spadających wodospadów. Wszystkie te obrazy „wyrosły” z natury, ale wykroczyły poza jej poziom. Na przykład skały mają wyrażać ducha i charakter, woda odbicie nieba. Poszukujących głębszej refleksji nad życiem do pewnej zadumy prowadzić może dzieło pt. „Współzawodniczące ze sobą górskie szczyty”. Na prezentowanej wystawie, nie wyjeżdżając na Tajwan, można oglądać jak mówią Chińczycy: „wspaniałe piękno nieba i ziemi, porządek, którego trzymają się cztery pory roku i dojrzałe prawa, których przestrzega stworzenie”..

W programie wernisażu był jeszcze pokaz techniki malowania shan shui. Wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do warsztatu pana Liao Ci Fu gdzie mogli przyjrzeć się niezwykłej sztuce kreowania pejzażu. Z zaciekawieniem patrzyli jak skomplikowany, a zarazem prosty, pod każdym względem szczególny, wyczarowywany na małej przestrzeni klejnot sztuki malarskiej powstawał na ich oczach.

Wystawę w pieniężnieńskim muzeum będzie można oglądać do końca września 2014 roku.

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS

zdjęcia: o. Jacek Wojcieszko SVD