Wystawa „Quo Vadis”

Adam Grabowski z Rypina (woj. kujawsko – pomorskie), autor wystawy „Quo vadis moja wyobraźnio?”, od dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym freskowym, grafiką, akwarelą, odlewnictwem w betonie oraz rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. Wykonuje prace monolityczne i monumentalne instalacje łączone. Komponuje je w chronologiczną całość tworząc temat i przesłanie religijne, nawiązujące do scen z życia Chrystusa i Matki Bożej.

Niniejsza ekspozycja odzwierciedla fantazję twórcy. Można w ukazanym collage rzeźb znaleźć wizerunki Boga Ojca, Chrystusa, rozdartego anioła, postaci świętych, figury papieży, posągi o abstrakcyjnej treści, a nawet uosobienie złego ducha. Przedstawione prace wykonane zostały z różnych gatunków drewna: lipowego, brzozowego, kasztanowego, z olchy i jesionu oraz z jabłoni i gruszy. Autor posługuje się różnymi technikami tworzenia, stąd na ekspozycji zaprezentowano rzeźby pełnoplastyczne, płaskorzeźby i obrazy trójwymiarowe. Pokazano też efekt zabiegu – przeniesienia rzeźby w obraz tej samej treści oraz regularnego dodawania kolejnej rzeźby monumentalno-monolitycznej.

Wystawa „Quo vadis moja wyobraźnio?” jest udostępniona zwiedzającym od 18.03.2014 i będzie otwarta do połowy maja 2014 r. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS