Niewielka liczba kleryków w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie w żaden sposób nie wpłynęła na tradycję posyłania alumnów do działań w ramach animacji misyjnej podczas kolejnego – już dziewięćdziesiątego drugiego – Tygodnia Misyjnego, obchodzonego w Kościele Powszechnym od 21 do 27 października 2018 roku.

Wszyscy klerycy wyjechali na cały tydzień do różnych parafii w Polsce, aby uwrażliwiać na potrzeby misyjne Kościoła i zapoznać wiernych w Polsce z dziełem misyjnym ze Steylu. Jan Biernat i Paweł Skupień animowali wraz z o. Czesławem Brzezickim w elbląskiej parafii pw. Trójcy Świętej. Fransiskus Dalu Kelen i Yulius Dionisius Dua wraz z o. Józefem Trzebuniakiem poruszyli indonezyjską żywotnością religijną rodzinną parafię o. Trzebuniaka w Międzybrodziu Bialskim, której patronuje św. Maria Magdalena. Godfred Koranteng i Isaac Anim-Addo Kwame przybliżyli bogactwo Kościoła w Ghanie wiernym z aż trzech parafii w diecezji łomżyńskiej – Wniebowzięcia NMP w Śniadowie, NMP Częstochowskiej w Szumowie i Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku. W niedzielę posługą słowa wspomógł ich o. Wiesław Dudar. Mark Okuk, Maciek Szumilak i o. Paweł Gałła zostawili werbistowskie ślady w sercach ludzi zgromadzonych we wspólnocie parafii pw.  Matki Boskiej Szkaplerznej w Łabuniach oraz w sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej w Krasnobrodzie.

Niedziela Misyjna minęła na służbie dwóch ołtarzy: eucharystycznego i słowa. Na tym drugim werbiści opowiadali o doświadczeniu pracy misyjnej, o swoich własnych, odległych od Polski zakątkach świata, a także o Zgromadzeniu Słowa Bożego, jego historii, zadaniach i charyzmacie oraz o obecnych problemach związanych z pierwszą, ale i powtórną ewangelizacją. Klerycy z zagranicy ubogacili liturgię Mszy świętej wykonując pieśni religijne, popularne w swoich lokalnych Kościołach.

W ciągu tygodnia animatorzy uczestniczyli w codziennym różańcu i liturgii Mszy świętej, ale najwięcej czasu spędzili w szkołach, gdzie podczas katechez misyjnych przybliżali uczniom uroki i trudy misyjnego życia oraz powołania, ukazując także bogactwo całego Kościoła, Jego nadprzyrodzoną jedność w różnorodności. Ekipa z Łabuń, dzięki inicjatywie i uprzejmości ks. Mariusza Pastuszaka z Katolickiego Radia Zamość, mogła podzielić się ze słuchaczami audycji muzycznej AMDG (Ad Maiorem Dei Gloriam), tym, czym dzieliła się z wiernymi w łabuńskiej świątyni i szkole.

W niedzielę, 28 października, wszyscy powrócili do Pieniężna, a ostatnia grupa animacyjna (a byli to klerycy z Ghany, którzy pracowali na terenie aż trzech parafii) zrobiła to dopiero ok. 20:00 czasu zimowego, bo akurat w tę niedzielę przypadła zmiana czasu w Polsce. Pomimo zmęczenia i perspektywy intensyfikujących się zadań związanych z rokiem akademickim, klerycy pełni radości wypakowywali swoje rzeczy, świadomi, że przez ostatni tydzień dzielili się z ludźmi darami, które złożył w nich Pan, powołując ich gdzieś kiedyś do służby w misyjnym dziele Kościoła.

 

Kompilację zdjęć można obejrzeć tutaj

Relację z wywiadu radiowego z Godfredem i Izaakiem można przeczytać tutaj

Audycji AMDG w Katolickim Radiu Zamość można posłuchać tutaj

Pieśni o Zwiastowaniu Pańskim w wykonaniu Marka można posłuchać tutaj